понеделник, 12 януари 2015 г.

Бизнес проект ли е Ислямска Държава ?

ВИЦ:
Предприемач отива при финансовия си мениджър и казва, че иска да е собственик на малък бизнес. Това е лесно, казал финансовият съветник. Купете си голям бизнес и изчакайте малко.

Бизнес проект ли е Ислямска Държава ?
Първоначално групировката възниква като съпротивително движение срещу американската интервенция в Ирак през 2003 година. Екстремистите обаче не нападат само американски войници, а извършват и самоубийствени атентати срещу шиити и християни. Абу Мусаб аз Заркауи - първият лидер на ИД, под чието ръководство групировката се радикализира Йорданец е първият лидер на ИД В началото групировката се състои от бивши войници и привърженици на Садам Хюсеин и неговата партия БААС. Впоследствие тя се радикализира под ръководството на йорданския ислямист Абу Мусаб ал Заркауи. От 1989 до 1992 година той се сражава в Афганистан срещу правителството в Кабул. През 1994 година Заркауи отново е арестуван и вкаран в затвора в Йордания, но след пет години е освободен при амнистия. Завръща се в Афганистан, но е принуден да бяга в Северен Ирак след свалянето на режима на талибаните през 2001 година.
В Ирак той ръководи арабската военизирана фракция на кюрдската групировка "Ансар ал Ислам". По-късно основава групировката Ал Кайда в Ирак. Иракската гражданска война През 2006 година групировката Ал Кайда в Ирак бомбардира джамията Ал Аскари в град Самара и разрушава една от светините на шиитския ислям. Нападението предизвиква сериозни напрежения между сунити и шиити, които продължават до 2008 година. Поддръжниците на Заркауи действат толкова брутално и безразборно, че сунитските кланове от западната провинция Анбар се присъединяват към американските войски и се бият срещу Ал Кайда в Ирак.
 През 2006 година американците убиват Заркауи при бомбено нападение. Лидери на организацията стават Абу Аюб ал Масри и Абу Омар ал Багдади. Групировката Ал Кайда в Ирак се преименува в "Ислямска държава в Ирак". Три години по-късно американските специални части, заедно с иракски войници, убиват двамата й водачи. Насилието в Ирак намалява драстично и по всичко изглежда, че групировката е обезвредена. Видеопослание на лидера на ИД Абу Бакр ал Багдади "Ислямска държава в Ирак" се прехвърля в Сирия След изтеглянето на американските войски от Ирак през декември 2011 година начело на групировката застава Абу Бакр ал Багдади, който й дава ново име - "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ). Името трябва да подскаже, че групировката ще преследва по-големи цели. За Абу Бакр ал Багдади има малко информации. Знае се само, че е роден през 1971 година в Багдад. Според някои информации, той се запознал с бившия лидер Заркауи още в Афганистан. По време на гражданската война ИДИЛ преминава границата и започва бойни действия срещу президента Башар ал Асад. Групировката ИДИЛ влиза в спор с централата на терористичната мрежа Ал Кайда в Пакистан, ръководена след смъртта на Осама Бин Ладен от Айман аз Зауахири. Той се противопоставя на опита на ИДИЛ да действа съвместно с друга близка до Ал Кайда група в Сирия. Декларацията на "Ислямска държава" Въпреки раздора с Ал Кайда групировката ИДИЛ води успешни боеве в Сирия. Тя се бори както срещу войските на Асад, така и срещу умерените бунтовници. След изграждането на бастион в североизточна Сирия ИДИЛ започва офанзивата си в Ирак. В началото на юни тя завладя втория по големина град Мосул, а впоследствие и обширни територии в северен и западен Ирак. В края на юни групировката обяви създаването на "Ислямска държава" и провъзгласи Абу Бакр ал Багдади за халиф. И промени името си в "Ислямска държава". В халифата важат законите на шериата. Жените са задължени под угрозата на смъртно наказание да се забулени с никаб. Религиозните малцинства като християни и язиди са принудени да бягат, защото са заплашени със смърт. В момента "Ислямска държава" е по-силна от всякога. При нападенията си тя е успяла да плячкоса милиони долари и да завладее няколко петролни полета в Ирак и Сирия. Терористите са плячкосали и оръжия на американската армия.
Всъщност тази групировка далеч не е по-силна дори само от армията на Турция например. въпреки това явно никоя разита страна не се занимава сериозно с овладяването на конфликта. ако беше обратното, то тези терористи вече нямаше да съществуват. Какво кара САЩ Е.С. Русия, Китай и други да търпят това което се случва? има ли някоя от тях която да поддържа това чудовще? Търговията с оръжие има ли роля в тази ситуация? Все въпроси които няма скоро ще получат соя отговор. Но каква цена трябва да плати света за да стигне до него? 

Няма коментари: